Професійна спілка працівників лісового господарства України

Ми в соцмережах:

вул. Р. Окіпної, 2, кімн. 1218, 1220
02002, м.Київ

< Попередня новинаЛист Прем’єр-Міністру України Гройсману Володимиру Борисовичу
  • Категорія: Оперативна інформація, Загальні новини
  • Автор:  Пресслужба "УКРПРОФЛІС"

Прем’єр-Міністру України
Гройсману В.Б.
 
10   липня 2017 року  № 02/71
Про рішення Уряду щодо передачі
лісових господарств до концесії
 
Шановний Володимире Борисовичу!
 
Профспілку працівників лісового господарства України, трудові колективи лісогосподарських підприємств вкрай обурює прийняття Урядом 4 липня 2017 року, без обговорення у фахових та громадських колах, рішення щодо передачі лісових господарств до концесії (право тимчасового використання приватними суб'єктами господарювання).
Стаття 13 Конституції України говорить про вільний доступ до природних ресурсів і кожен громадянин країни має право користуватися ними. Окрім того, в ст. 1 Лісового кодексу України зазначено - ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах і перебувають під охороною держави, тобто вони мають загальнодержавне значення. Коаліційною угодою також передбачається, що лісова галузь має бути державною. Передані до концесії держлісгоспи, як зазначено рішенням Уряду, будуть поза впливом як держави, так і громадян, до того ж буде втрачена екологічна функція лісів, яка є однією з основних.
Разом з тим, лісове господарство має надзвичайно довгий цикл виробництва і жоден приватник не зацікавлений вкладати свої кошти в такий тривалий обіг, в першу чергу його цікавить тільки ресурс, тобто - деревина, причому зараз, не задумуючись, що буде в подальшому. Таким чином можуть бути втрачені ліси, створення яких здійснювалося кропіткою працею протягом десятків років. А ліс – це цілий комплекс, який впливає на життя людей, є їх легенями та так званим фільтром.
На даний час лісистість України становить всього 15,9 %. Розташовані ліси дуже нерівномірно, в чотирьох природно-кліматичних зонах з переважною концентрацією у Поліссі та в Карпатах, підприємства, як правило, знаходяться у сільській місцевості і є основними роботодавцями та бюджетоутворюючими суб’єктами у регіонах з низьким рівнем розвитку промисловості.Для досягнення оптимальної 20% лісистості в Україні необхідно створити близько 2 млн га нових лісів (тимчасовий користувач лісовими масивами не матиме зацікавленості дбати  про збільшення лісистості країни).
В даний час в галузі зайнято більше 50 тис. працівників. В останні роки, щорічно, лісогосподарські підприємства спрямовують до бюджетів та фондів усіх рівнів близько 4 млрд грн. податків, зборів та обов'язкових платежів. Одночасно, лісове господарство забезпечує тільки в деревообробці більше 300 тис. робочих місць. А на Поліссі та в Карпатах збір грибів і ягід, завдяки вільному доступу до лісових масивів, є чи не основним доходом багатьох сімей.
В умовах децентралізації влади концесія в лісовому господарстві буде негативно сприйнята як населенням так і Радами різних рівнів, а тому прийняття такого важливого рішення вимагає обговорення в суспільстві.
Приватного підприємця перш за все цікавить стиглий ліс, який дасть прибуток і є безумовним мотивом взяття його в концесію. Цим параметрам відповідають тільки ліси Карпат та Полісся, а що робити з лісами Півдня та Сходу, які виконують  лише захисні функції. Таким чином негативні наслідки таких дій не заставлять довго себе чекати.
Щороку в Україні виникає близько 3 тисяч випадків лісових пожеж на площі 3-5 тис. га, виявляють, попереджають та ліквідовують їх працівники державної лісової охорони лісогосподарських підприємств. Лісові пожежі уже переросли у стихійне лихо (тільки у першому півріччі 2017 року вже виникло 819 лісових пожеж та знищено – 653 га).
На даний час в лісовій галузі функціонує ефективна система охорони лісів від пожеж, яка обліковує 269 лісо-пожежних станцій укомплектованих фаховим особовим складом, відповідними технічними засобами для виявлення та гасіння лісових пожеж.
Невід’ємними складовими охорони і захисту лісів є протидія незаконним рубкам, пожежам, захист від шкідників та хвороб лісу, запобігання будь-якому негативному впливу на ліси.
Створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг сприяє підтриманню екологічної рівноваги майже на всій території країни та спрямоване на реалізацію державної політики України в галузі охорони навколишнього природного середовища та припинення дії ерозії ґрунтів.
Концесійну модель управління у Європі не використовує жодна країна з розвиненою економікою. Негативний досвід у цьому має Болгарія яка, у свій час ввела концесійну модель управління. Та вона довела свою неефективність і призвела до значного погіршення якості ведення лісового господарства та його економічного стану. Держава повернула в управління лісогосподарські підприємства та була вимушена робити інвестиції для забезпечення відповідного рівня лісогосподарського виробництва. Як негативний приклад маємо горезвісний досвід Російської Федерації щодо реформування системи управління лісовим господарством. В результаті цього якість ведення лісового господарства значно погіршилась, а система довела свою недоцільність, зокрема - неспроможність захисту лісів від пожеж.
Враховуючи зазначене, Профспілка працівників лісового господарства, трудові колективи галузі наполягають, на збереженні державної власності у лісогосподарських підприємствах та вимагають фахового підходу до здійснення реформ у такій важливій галузі, категорично відкинувши кулуарність вирішення цих питань. Для формування пропозицій щодо лісової політики країни пропонуємо залучати висококваліфіковані наукові кадри галузі з метою врахування напрацювань профільних науковців та передових світових моделей ведення лісового господарства. Вважаємо, що підприємства лісової галузі повинні залишатися виключно у державній власності та не передаватися у концесію чи приватизовуватися.
 
З повагою, за дорученням
Президії ЦК Профспілки,
голова Профспілки                                                                                                           С.Й. Кривов’язий
Файл для перегляду:
Лист_Прем’єр-Міністру_України.PDF244 K