Професійна спілка працівників лісового господарства України

Ми в соцмережах:

+38 (044) 205-74-12
proflis@remove-this.fpsu.org.ua

майдан Незалежності, 2
01001, м.Київ

< Попередня новинаРоз’яснення щодо навчання з охорони праці при реформуванні в лісовому господарстві
  • Категорія: Загальні новини
  • Автор:  Пресслужба "УКРПРОФЛІС"
Протягом останнього місяця, особливо з 1 січня 2023 року, коли повинні були запрацювати філії новоутвореного ДП «Ліси України», на мою адресу надходить чимало запитань стосовно навчання з охорони праці.
Звичайно, я поділяю схвильованість фахівців та їхню стурбованість щодо ситуації, яка склалась на даний момент.
Питанням якісного навчання та проведення інструктажів в галузі лісового господарства завжди приділялася значна увага. Дуже хочеться сподіватися, що це питання і надалі буде пріоритетним. Зрештою, про це свідчать численні хвилювання багатьох фахівців за різними посадами – «Що робити?» і «Як діяти?».
Суть проблемного питання в наступному:
Якщо підприємство змінило лише назву, а код ЄДРПОУ, вид діяльності підприємства, умови праці та професійні обов’язки працівників  залишилися без змін, проведення повторного навчання та перевірки знань з питань охорони праці працівників не вимагається [1].
В нашому випадку ДП «Ліси України» - це нове підприємство і відповідно код ЄДРПОУ інший! Таким чином, навчання, інструктажі, починаючи зі вступного, необхідно проводити заново!
Тут же виникають наступні питання – «Хто проводитиме вступний інструктаж?» і «Чи необхідно проходити навчання заново інженеру з охорони праці?»
Пояснення. Вимоги щодо проведення навчання та перевірки знань з питань ОП встановлюють пп. 3.1, 3.11, 5.1 та п. 5 Додатка 3 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.12.2005 р. № 15. Згідно з п. 1.17 цього положення, не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці.
Позачергове навчання і перевірка знань посадових осіб, а також фахівців з питань охорони праці проводяться при переведенні працівника на іншу роботу або призначенні його на іншу посаду, що потребує додаткових знань з питань охорони праці. На це вказує п. 5.6 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.
Висновок. Таким чином, інженер з охорони праці (посадова особа) при переході на роботу на інше підприємство має отримувати нове посвідчення з охорони праці [2,3].
Вирішення зазначених питань необхідно було б розпочати хоча б місяць назад, але, на жаль, час не повернеш! Звісно, ця ситуація була спрогнозована і Українським центром підготовки, перепідготовки та підвищення кадрів лісового господарства (Укрцентракдриліс) було запропоновано проведення позапланового навчання з охорони праці для посадових осіб, які після успішної перевірки знань могли б створити комісії для перевірки знань охорони праці в межах своїх філій. На жаль, дана пропозиція була відхилена.
До уваги: Враховуючи численні звернення від філій, Укрцентркадриліс з 10 січня 2023 року розпочинає проводити навчання з охорони праці та пожежної безпеки [4].
Реєстрація на навчання за посиланням: https://kadrlis.com.ua/distanciine-navchannja/rejestracija-na-navchannja-z-okhoroni-praci-pozhezhnoji-bezpeki.html
Висновки, викладені в даній статті не являються суто думками автора, а ґрунтуються на діючому законодавстві і роз’ясненнях офіційних джерел інформації, в тому числі органів влади, які реалізовують державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
 

Віталій ГІЛЬПЕРТ

Провідний інспектор з охорони праці апарату ЦК
Професійної спілки працівників лісового господарства України
 
Джерела інформації:
1. https://dsp.gov.ua/faq/iakshcho-pidpryiemstvo-zminylo-lyshe-nazvu-chy-potribno-znovu-pratsivnykam-prokhodyty-povtorne-navchannia-ta-perevirku-znan-z-pytan-okhorony-pratsi/
2. https://pro-op.com.ua/news/2716-derjprats-rozyasnila-chi-obovyazkovo-njeneru-z-ohoroni-prats-otrimuvati-nove-posvdchennya-z»
3. Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою (НПАОП 0.00-4.12-05) / Наказ Держнаглядохоронпраці України № 15 від 26.01.2005 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0231-05#Text.
4. https://kadrlis.com.ua/novini/novina/article/z-10-sichnja-2023-roku-rozpochinajemo-navchannja-z-okhoroni-praci-ta-pozhnoji-bezpeki.html