Професійна спілка працівників лісового господарства України

Ми в соцмережах:

+38 (044) 205-74-12
proflis@remove-this.fpsu.org.ua

майдан Незалежності, 2
01001, м.Київ

< Попередня новина



Свій Пленум Профспілка "УКРПРОФЛІС" провела на базі "Укрцентркадриліс"
  • Категорія: Загальні новини
  • Автор:  Пресслужба "УКРПРОФЛІС"
26 квітня 2016 року  в м. Боярка на базі "Укрцентркадриліс" Професійна спілка працівників лісового господарства України провела свій Пленум.
На порядку денному розглядались такі питання:
1.Про стан виконання Галузевої угоди та колдоговорів у 2015 році та укладення їх на наступний період;
2.Про скликання У З’їзду Профспілки  працівників лісового господарства України;
3.Про затвердження виконання кошторису доходів та витрат за 2015 рік та плану на 2016 рік;
4.Різне.
Необійшлось і без оговорення Інтерв’ю Голови "Укрпрфліс" Степана Кривов’язого газеті "Профспілковим вістям" з нагоди 20-річчя від Дня створення Профспілки. Де йшлось про наступні питання:
1. У квітні виповнюється двадцять років з дня утворення Профспілки працівників лісового господарства України. Розкажіть коротко про історію створення та розвитку цієї Профспілки. Як корінні зміни 90-х років позначилися на її структурі та діяльності?
За ініціативою ряду первинних та обласних профспілкових організацій Львівщини, Рівненщини та інших областей  25 квітня 1996 року у м. Києві був проведений Перший установчий з’їзд Профспілки. У ньому взяли участь понад 130 делегатів – представників АР Криму та всіх областей України. З’їзд прийняв постанову про утворення Профспілки працівників лісового господарства України, визначив її структуру, керівні органи, поставив завдання щодо організаційного та фінансового зміцнення Профспілки, вступу до федерації Профспілок України, посилення соціального та економічного захисту працівників лісового господарства – членів профспілки. Установчий з’їзд обрав голову та заступника голови Профспілки, ревізійну комісію, затвердив склад Центрального комітету та Статут. Активну участь у роботі з’їзду приймав Григорій Васильович  Осовий – на той час – заступник голови ФПУ.
Профспілка об’єднувала у своїх рядах понад 140 тисяч спілчан з усіх, без виключення, регіонів України, у її структурі працювали Кримська та 24 обласних організації,  які в свою чергу об’єднували майже 500 первинок.

2. Які важливі завдання вирішує Профспілка в умовах ринкової системи господарювання?
Головною метою своєї діяльності Профспілка визначила  захист трудових соціально-економічних прав та інтересів спілчан, їх представництво в органах державної влади та місцевого самоврядування, у відносинах з   роботодавцями, а також іншими об’єднаннями громадян.
Виходячи з цього головними  завданнями Профспілки є  забезпечення  соціального захисту своїх членів, підвищення їх життєвого рівня, покращення побутового та медичного обслуговування, організація культурно-спортивного дозвілля, оздоровлення членів профспілки та їх сімей, громадського контролю за станом охорони праці.
Для виконання своїх функцій Профспілка значну увагу зосереджує на координації дій, зміцненні єдності та солідарності своїх організацій, забезпеченні правових гарантій діяльності.
В умовах ринкової економіки, особливістю якої є посилення тиску на профспілки з боку Держави на роботодавців, вважає , що надзвичайно важливим посилення мотивації профспілкового членства. А це вимагає особливих зусиль виборних органів на всіх рівнях.

3. Які засоби впливу використовує Профспілка, обстоюючи законодавчо гарантовані права лісівників? Соціальне партнерство відіграє свою роль у підвищенні рівня оплати праці трудівників?
З самого початку своєї діяльності Профспілка лісівників надзвичайну увагу зосереджує на принципах соціального партнерства. Починаючи з 1996 року ми регулярно укладаємо Галузеву угоду з нашим головним роботодавцем – державним органом виконавчої влади у сфері лісового і мисливського господарства ( у різні часи – Міністерством, Державним комітетом,  Держлісагентством). Цією угодою закладаються основні принципи створення умов для підвищення ефективності роботи підприємств та реалізації на цій основі трудових та соціально-економічних гарантій і прав працівників.
Разом з тим на різних етапах діяльності виникали і суперечності і трудові конфлікти, застосовувались різні методи впливу, які визначені законодавством про профспілки, трудові спори, соціальний діалог тощо. Спірні моменти розглядалися на засіданнях Центрального комітету, Президій, обласних профорганів, проводились протестні акції, ряд спірних моментів розглядались в судових органах.
На сьогоднішній день профспілка перебуває в стадії найвищої готовності до активних протестних дій, яка визвана непрофесійними діями керівництва лісогосподарської галузі, що призвели до величезної заборгованості  із виплати заробітної плати, змін в організації праці в бік погіршення. На даний час практично всі лісогосподарські підприємства південного регіону країни паралізовані в роботі у зв’язку з при припиненням бюджетного фінансування лісогосподарських заходів. Значна частина працівників звільнена з роботи, інша знаходиться у безоплатних відпустках, невелика частина працює в умовах скороченого робочого часу.
І ця ситуація є бідою не тільки лісівників.
Вона може обернутися екологічною бідою для всього українського народу, через неможливість забезпечення державними лісогосподарськими підприємствами охорони та захисту лісу, особливо південних областей України. А це загрожує виникненням великих лісових пожеж та пошкодження ними житлових та техногенних об’єктів, утворення неконтрольованих  вогнищ, шкідників та хвороб лісу, активізації браконьєрів та лісокрадів.

4. Для окремих регіонів робота в лісі є єдиною можливістю працевлаштування. Як вдається захищати права працівників у випадку скорочень?
Це чи не одна з найбільших наших проблем, і найбільше  вона стосується Полісся і Карпат. В цих місцевостях ще у 90 роки були знищені сільськогосподарські підприємства та господарства і тепер ліс залишився дійсно єдиним джерелом існування сільського населення. Перші негаразди в наших підприємствах розпочалися іще у 2005 році, коли керівництво на той час Держкомлісгоспу України почало запроваджувати на лісозаготівельні, лісокультурні, транспортні та інші роботи в лісовому господарстві так звані «послуги приватного сектору», що є не чим іншим як запозичена праця.
Внаслідок  таких «реформаторських дій» тільки у 2005-2006 рр. – чисельність працюючих в лісовому господарстві зменшилась на 18%, понад 16,5 тисяч працівників втратили гарантовані робочі місця у державному секторі економіки.
ВПЕРШЕ ми зіткнулись з явищем аутсорсингу, та ще й у його первинних і напівдиких формах. Суть цього явища полягала у тому, що працівники державних підприємств звільнялись з роботи, частина з них реєструвалась як суб’єкт підприємницької діяльності, створювали бригади і через цивільно-правові угоди (в подальшому підрядні договори) виконували роботи для державних підприємств.
Це призвело до повної втрати цими людьми соціального пакету та гарантій,  виходу з профспілки, проблем з лікарняними, нарахуванням пенсій, так як зарплата виплачувалась у конвертах та ін. Люди працювали не маючи спецодягу, засобів індивідуального захисту при повній відсутності контролю за безпечним веденням робіт. В багатьох випадках це продовжується і досі.
Профспілкою була створена робоча група по вивченню і протидії цьому процесу, це питання неодноразово виносилось на засідання виборних профспілкових органів, колегії Держкомлісгоспу, але , протидіяти цьому надзвичайно важко.
У жовтні минулого року керівник Держлісагенства виніс на погодження колегії Мінагропроду України так званий «проект концепції реформування лісового господарства», який не обговорювався в професійних колах, немає економічного розрахунку і ніде не висвітлювався. Тим не менше, колегія його схвалила.
Зважаючи на це що цей документ передбачає знищення понад 300 лісогосподарських підприємств, звільнення понад 40 тисяч працівників через процедуру ліквідації юридичних осіб, Профспілка терміново скликала позачерговий Пленум Центрального комітету, де розглянула це питання. Пройшло ряд інших засідань, круглих столів, було надіслано десятки звернень до влади і цей процес на даний час призупинений.
Профспілка також ініціювала колективні письмові звернення до Президента, Голови Верховної Ради та Прем’єр-Міністра України, яке підписали понад 30 тисяч лісівників.
Але владу нашої країни не дуже цікавлять проблеми народу, тому реакції на ці звернення до цього часу немає.
5. Які існують особливості діяльності Профспілки при укладенні Галузевої угоди? Які виникають труднощі?
Галузева угода – є основним галузевим нормативним актом, який регулює виробничі, трудові та соціально-економічні відносини. Укладається вона на основі чинного законодавства. Поширюється на всіх працівників  підприємств галузі, а також на виборних та штатних працівників профспілкових органів. Окремі положення Угоди стосовно соціально-побутових питань, які визначені колективними договорами, поширюються на пенсіонерів, що оформили пенсію на цих підприємствах та інвалідів внаслідок трудового каліцтва, або професійного захворювання, а також на сім’ї загиблих на виробництві.
Угода укладається регулярно. Після закінчення терміну попередньої, або продовжується термії дії попередньої або укладається нова Угода.
При укладенні Угоди спірні питання що виникають між роботодавцем та Профспілкою врегульовуються в процесі роботи. Ніяких труднощів не виникало.

6. Як складаються відносини у профорганізацій із адміністрацією на місцях, чи зустрічають вони розуміння?
У цьому питанні надзвичайно багато залежить від особистих якостей місцевого керівництва та профспілкового активу.
Завжди  стараємось знайти взаємопорозуміння і те, що майже стовідсотково на підприємствах  укладені колективні договори свідчить про ефективність взаємодії.

7. Головним показником ефективності роботи Профспілки є рівень профчленства. Який рівень охопленості профспілковим членством працівників, особливо молоді?
Профспілка працівників лісового господарства України станом на 01 січня 2015 року налічує 367 первинних організацій.
Чисельність членів профспілки, на початок поточного року становила 66297 осіб, у тому числі жінок – 18%. Молодь до 35 років у порівнянні з попереднім роком зменшилась на 1% і становить 28% від загальної чисельності членів профспілки.
Протягом 2015 року загальна чисельність членів Профспілки  практично не змінилась. В організаціях та установах, де наявні осередки профспілки, охоплення профспілковим членством серед працюючих - 98%.

8. І наостанок, що б ви хотіли побажати людям, «рядовим армії профспілок» у зв’язку з ювілеєм Профспілки?
При доброму здоров’ї -   віри, оптимізму, єдності, згуртованості та впевненості у досягненні мети.